Povinnost celoročního a celodenního svícení
Nezáleží na tom, zda máte čerstvě po absolvování autoškoly, nebo jste už řidičský matador s tisíci naježděných kilometrů v inventáři, kdy a jak používat jednotlivé druhy auto osvětlení se jeví pro většinu řidičů jako skutečně záludná otázka nejméně za milion korun. Jediné, co ví všichni motoristé naprosto přesně je, že platí povinnost celoročního svícení i přes den. Ta byla zavedená v červenci roku 2006 a i přes stálý údiv některých řidičů má rozhodně své opodstatnění. Svítit jste povinni obrysovými a potkávacími světly, případně je přípustná také alternativa využití denních světel, kterými jsou dnes vybavená všechna nová vozidla.
Tady platí ale jedno velké pozor. Svítíte-li výhradně denními světly, která mají nejčastěji podobu diodových pásků, mějte na paměti, že jde pouze o přední typ svícení. Pokud vjíždíte do tunelu, cesta se line mezi stromy, případně není úplně pěkné počasí, doporučujeme zapnout i obrysová a potkávací světla, díky kterým je auto osvětleno zepředu i zezadu a je vidět za každé situace.
Pravidla pro dálková světla
Povinné osvětlení tvoří ze zlatého pravidla pohybu po silnicích “vidět a být viděn” spíše jen tu druhou polovinu. Díky těmto zapnutým světlům budete viditelní pro ostatní, ale na cestu si zas tak úplně neposvítíte. Z toho tedy jednoznačně vyplývá, že světla pro denní svícení rozhodně nestačí za každé situace. Jakmile padne tma, bez výjimek platí povinnost svícení obrysovými a potkávacími světly. A kromě nich lze do hry zapojit i dálková světla. Kdy na ně přichází ten 100% správný čas?
I když je z velké části míra viditelnosti silně subjektivní záležitostí, přece jen se podařilo dát dohromady pár užitečných a jasně daných pravidel, kdy dálková světla zapínat, nebo naopak nechat vypnutá. Na použití dálkových světel určitě nemyslete ve dne, ani pokud projíždíte obcí, městem či jinými oblastmi s dostatečným osvětlením, případně pokud byste jimi mohli oslnit ostatní řidiče. Taková situace může snadno nastat při míjení protijedoucího vozidla, tak i při jízdě za jiným autem. Dálková světla můžete bezpečně a bez obav zapnout v podstatě pouze v případě, že široko daleko není nikdo v dohledu.
Tip: Projíždíte-li lesem nebo místy, kde je pravděpodobný výskyt divoké zvěře, kromě samozřejmého upravení rychlosti a zvýšení pozornosti buďte citliví i s dálkovými světly. Pokud spatříte na vozovce či na jejím kraji větší zvíře (srna, srnec, liška, divoké prase apod.), přibrzděte, ztlumte dálková světla a nechte zvěř v klidu odejít. Ostrá a silná dálková světla mohou zvířata snadno oslnit a dezorientovat, kvůli tomu by mohla snadno zpanikařit a skočit vám pod kola |
.
Zhoršená viditelnost a čas na mlhovky
Kromě dálkových světel máte k dispozici také tzv. mlhovky. Tento druh světel slouží, jak už název napovídá, pro zcela specifické situace, na něž sedí popis “zhoršená viditelnost”. Samotný pojem zhoršené viditelnosti dává mnohým řidičům zabrat zejména v otázce vyhodnocování. I když je jím v tomto případě ovšem myšlená pouze hustá mlha, prudký a silný déšť nebo sněžení, dochází k hojnému nadužívání mlhových světel.
Mlhovky jsou zadní a přední. Zadní mlhovky mají všechna vozidla bez výjimky, přední najdeme jen u některých a nejsou povinná. Díky zadním mlhovkám budete vždy rozpoznatelní pro ostatní účastníky provozu. Tedy za předpokladu, že světla budou očištěná a plně funkční, což byste měli zkontrolovat před každou jízdou.
Chcete-li se vyhnout pokutě a ohrožení ostatních účastníků provozu, mlhová světla vždy používejte jen a pouze za popsaných situací, kdy kvůli počasí “nevidíte ani na krok”, zdá se vám, že k rozpoznání vašeho i dalších vozidel by mohlo docházet pozdě a nebudete v žádném případě oslňovat další řidiče.
Kontrolujte stav světlometů
I když většina motoristů hledí u svého vozu hlavně na jeho vnější krásu, interiérovou čistotu a správný chod motoru, pravidelnou péči vyžadují i často opomíjené detaily, mezi které rozhodně patří i světlomety. Tomuto kusu průhledného plastu se rozhodně nevyhýbají drobné oděrky, poškrábání, agresivní nečistoty a ani vlivy počasí. To vše má pak na svědomí zmatnění povrchu světla a rapidní snížení stupně svítivosti, které může být i překážkou pro úspěšné absolvování technické kontroly a prodloužení způsobilosti vozidla pro jízdu.
Pokud i vás trápí nižší svítivost světel, existuje velmi snadná náprava v podobě profesionální renovace světlometů. Ta probíhá na bázi jemného broušení zmatněného a poškrábaného povrchu světel pod vodou a následné aplikace vrstvy tekutých polymerů. Doslova za pár okamžiků můžete svítit jako se zbrusu novými světly. Službu leštění světel dnes nabízí každý dobrý auto detailing.