Free cookie consent management tool by TermsFeed

Auta potřebují v zimě extra péči. Ať už jde o vyživení kožených sedaček, nebo „jen“
o gumová těsnění na dveřích, je třeba ji vozům dopřát, aby jejich součásti nevypověděly službu, třeba v tu nejnevhodnější chvíli.

Jedním z prvků, které během zimních měsíců značně trpí, je právě gumové těsnění na dveřích. Bohužel ho taky lidé často opomíjí a starost si o něj nedělají, a to většinou až do chvíle, kdy těsnění přestane plnit svou funkci. Přitom k tomu vůbec nemusí dojít.

Polétavá rez to dokáže autu pěkně zavařit. Kde se bere a jak se jí zbavit?

Gumové těsnění si s mrazem příliš nerozumí

 

Zamrznuté dveře na autě

Známe to všichni. Jakmile pár dní mrzne nebo mrzne chvilku, zato však vydatně, dveře od auta jdou špatně otevřít – může za to gumové těsnění, které je drží a „nechce pustit“. Proto pořádně zabereme, dveře táhneme čím dál tím víc… A nakonec je otevřeme. Když se to takhle děje celou zimu, není se pak čemu divit, že s jedním takovým otevřením nám to gumové těsnění pěkně spočítá.

Je totiž mrazem zkřehlé, a tak může snadno popraskat. Tím to ovšem pochopitelně jen začíná. Popraskání se pravděpodobně bude s každým dalším „násilným“ otevřením zintenzivňovat, a nakonec můžete těsnění vytrhnout. Aspoň jeho kousek.

Voskování karoserie před zimou ochrání i před posypovou solí

Následky nefunkčního těsnění: zima, hluk a vlhkost

Jakmile si gumové těsnění na autě poškodíte, některé následky pocítíte hned – především hluk, protože těsnění má i svou akustickou funkci, a to, že vám do auta potáhne. V zimě je to opravdu „lahůdka“, kterou byste si radši odpustili.

Postupem času zjistíte i to, že se v autě ve větší míře drží vlhkost. Podle rozsahu škod na těsnění se můžete dočkat i míry značně nepříjemné. Nejenže se vám budou neustále mlžit všechna skla a jen těžko se s nimi budete vypořádávat. Hrozí i to, že se v autě začnou tvořit plísně, které – jak známo – si rozhodně neberou servítky s ničím, co dokážou napadnout.

Zároveň jsou tyto podmínky ideální i pro vznik rzi, která se může rychle šířit a nadělat pořádnou paseku na laku.

Klasické voskování versus keramická ochrana – co je lepší?

Kdy, čím a jak ošetřit gumová těsnění?

 

Péče o gumové těsnění u dveří na autě

Stačí přitom jen pár minut a těsnění můžete uchránit, rozhodně aspoň před tím nejhorším. První ošetření by mělo přijít ještě dřív, než uhodí první mrazy. Pokud to ale nestihnete, nic se neděje – jen to neodkládejte dlouho.

Přistoupit k tomu můžete i během zimy, když vám dveře půjdou hůře otevírat. Od věci není pravidelně kontrolovat těsnění pohledem a v případě potřeby znovu vytáhnout do boje proti praskání. U starších vozů, kde je těsnění opotřebované, se taková pravidelnost obzvlášť vyplatí.

Na ochranu gumových těsnění dnes v kamenných obchodech i e-shopech seženete produkty nejrůznějšího ražení – sáhnout můžete po speciálních lojích, olejích, sprejích, ale i technické vazelíně, která se v tomto ohledu stále těší velké oblibě, nebo silikonových přípravcích. Pak už stačí jen postupovat podle návodu a proceduru podle potřeby opakovat. Věřte, že investice do těchto prostředků bude s největší pravděpodobností menší než obnos, který byste vydali za výměnu těsnění v servisu.

Ošetření gumových těsnění nejspíš zvládnete i sami. Když si ale přece jen nebudete vědět rady, kontaktujte odborníky na detailing. Poradí vám nebo se o něj přímo postarají.

Jak na podzimní detailing: Zbavte se listí, vlhkosti a nečistot snadno a rychle

Podzimní detailing auta: Zbavte se listí a nečistot, chraňte lak i skla před vlhkostí a korozí. Péče o exteriér a interiér pro dlouhotrvající čistotu.

Tipy, jak udržet své auto v kondici během podzimu

Podzimní údržba auta: zkontrolujte pneumatiky, stěrače, světla, brzdy a baterii. Chraňte lak, vyměňte kapaliny a koberečky. Nezapomeňte na pojištění.

Výhody keramické ochrany laku u aut

Keramická ochrana laku poskytuje dlouhotrvající ochranu proti vlivům prostředí, usnadňuje čištění, zvyšuje lesk a chrání auto před škrábanci.

Jak ochránit auto před sluncem a horkem?

Ochrana vozidla před slunečním zářením a horkem, aby vypadalo stále jako nové. Připravili jsme si pro vás několik tipů.

Detailing interiéru: Čištění a ochrana kožených a textilních povrchů

Dejte interiéru vašeho vozu správnou péči! Čištění a ochrana kožených a textilních povrchů vyžaduje speciální údržbu.

Letní údržba auta: Co byste neměli zanedbat

Připravte svůj vůz na letní sezónu! Zjistěte, jak správně udržovat auto v létě, od kontroly chladicího systému, po ošetření laku.

Jak oživit staré a zašlé plasty na autě?

Jak oživit staré a zašlé plasty na autě? Existuje několik technik, jak udržet váš vůz stále jako nový. Přečtěte si náš nový článek!

Zelená karta nově v mobilu i v Evropě! V České republice již nebude potřeba!

Přečtěte si o digitalizaci zelené (bílé) karty. Od příštího roku již nebudou muset mít řidiči při cestě do zahraničí doklad fyzicky u sebe.

Jak efektivně vyčistit okopané sedačky v autě

Přečtěte si tipy a triky, jak vyčistit okopané sedačky ve vašem vozidle. Článek nabízí praktické rady a výhody profesionálního čištění.

Jak se zbavit nevzhledných škrábanců pod klikou?

Škrábance na laku pod klikami kazí dojem z auta a bohužel nejde jen o estetiku. Můžete je ale rozleštit nebo se s tím obrátit na nás.