Každý automobilový nadšenec a fanda burácejících motorů nám dá jistě za pravdu, že krásu laku je třeba opečovávat a náležitě chránit. Jak v zimě, tak i v létě čelí karoserie našich vozů nepřátelským útokům okolního prostředí v podobě agresivních nečistot, teplotní výkyvů, UV záření či rozmarného počasí. Zbraní na obranu není mnoho a pokud vám skutečně záleží na kráse vašeho vozu, naprostým základem je volba vhodné ochrany laku. Jenže jaká varianta je ta pravá? Bude stačit klasický a obyčejný vosk, nebo se vyplatí investovat do keramické ochrany vozu? Jaké jsou jejich klady a zápory a podle jakých faktorů vybírat vám nastíníme v dnešním článku.
Opravdu velký výběr
Jistě jste už někdy slyšeli, že čím větší je výběr, tím horší je rozhodování. Vosky a další ochrana laku v tomto ohledu není žádnou výjimkou. Vosků, ochranných krémů a dalších mazadel a leštidel najdete dnes celou řadu. A to od různých značek (známých i neznámých), s různým složením i v širokém cenovém spektru. Bohužel, jak už to tak dnes bývá, zjednodušit výběr čistě podle ceny, se ani zde úplně nevyplácí. Vysoká cena nemusí být zárukou vysoké kvality a přeneseně lze říci, že špičkovou na trhu nemusí být ani výrobek s nejmasivnější reklamou. Pojďme si proto představit dva nejčastější druhy vosků a ochran, po kterých sahají nejen profesionální detaileři, ale i nadšení amatéři.
Snadná aplikace a síla přírody
Přírodní vosky a leštící krémy v tuhé i tekuté formě jsou jednoznačně nejpopulárnějším způsobem ochrany laku mezi běžnými nadšenci do aut, kteří chtějí dodat autu lesk a zároveň jej chránit. Mezi velké plusy přírodních produktů patří rozhodně poměr ceny a objemu produktu, ale také oproti profesionálním přípravkům poměrně snadná aplikace. S tou si skutečně poradí bez problémů každý, kdo přistupuje k péči o auto s radostí a jako ke svému hobby.
Přírodní a tudíž i šetrné složení, které jistě potěší všechny odpůrce nadužívání chemie, má ale přece jen také nějaké ty slabiny. Ač je výsledný efekt po aplikaci přírodního vosku poměrně dobrý a efektivní, bohužel nevydrží příliš dlouho. I u nejdražších produktů životnost nepřekračuje více než cca 5 měsíců. Dalším mínusem je také neschopnost odolávat chladnějším podmínkám. Chcete-li mít auto chráněné celoročně, na zimní období je potřeba sáhnout po jiném, spíše chemickém prostředku, který odolá nízkým teplotám a také agresivním nečistotám, jako je posypová sůl či štěrk.
Současně nejlepší ochrana na trhu
Druhou nejčastější variantou ochrany, která se stala v posledních letech skutečný hitem je keramická ochrana karoserie. Je popisována v superlativech a provází ji pověst téměř magických (nejen) ochranných účinků. O keramické ochraně slyšel snad každý auto nadšenec a je vychvalována do nebes nejen detailery, ale i samotnými majiteli vozů, kteří se pro ni rozhodli. I přesto se ale tato péče setkává s výraznou nedůvěrou a předsudky. Ty ovšem většinou pramení například z nesprávné aplikace a následného zklamání z výsledku. Určitě se nemusíte bát, že jde v případě keramických vosků o nějakou marketingovou bublinu.
Jelikož se jedná o profesionální prostředek, té nejlepší aplikace se vám dostane jen z rukou profesionála. Ač byste jistě narazili na sady a řady keramických vosků pro aplikaci svépomocí, nanesení vosku rozhodně není záležitostí pro nezkušeného amatéra. Je pro ni potřeba určitý grif, rychlost, pečlivost a také správná síla přítlaku. Svou roli v předsudcích a nedůvěře těch, co s keramickou ochranou nemají zkušenosti, hraje do jisté míry také cena. Oproti ostatním přípravkům je skutečně vyšší a můžeme zde spíše hovořit o investici. Nicméně tímto reálné a závažné mínusy v podstatě končí.
Keramická ochrana laku poskytuje celé karoserii skutečně dlouhotrvající a celoroční ochranu. Chrání lak vozu před agresivní špínou (ptačí trus, posypová sůl apod.) i posiluje jeho odolnost proti mechanickému poškození. Dále chrání před UV zářením, vysokým i nízkým teplotám, oživuje barevný odstín a dodává skutečně oslňující lesk s téměř zrcadlovým efektem. Vrstva keramické ochrany také výrazně usnadňuje údržbu vozu a na povrchu vytváří tenkou hydrofobní vrstvu, která se postará o snadný a rychlý odtok vody i při prudkém dešti.
Jak moc máte rádi své auto?
Prokázané výhody a účinky keramické ochrany, kterých jsme denně svědkem v našem detailingovém centru, jsou skutečně ohromující. Nicméně jsme si vědomi toho, že zejména u majitelů starších či ojetých vozů mohou vyvolávat jednu podstatnou otázku – je tato ochrana vhodná i pro moje auto? Inu, s ohledem na faktor vyšší ceny aplikace a následné nutnosti pravidelného obnovování a vyživování ochranné vrstvy je na místě otázka trochu jiná – Jak moc máte rádi své auto?
Pro majitele luxusních a drahých vozů by měla být aplikace keramického vosku naprostou samozřejmostí a detailingové centrum by měli navštívit ideálně okamžitě po převzetí vozu. Ale to rozhodně neznamená, že je určená pouze jim. Keramická ochrana se podílí na prodloužení krásy a bezchybného vzhledu karoserie a může fungovat i jako prevence vzniku koroze. Patříte-li mezi ty, kteří ke svému autu nepřistupují jen jako k užitné věci, která stejně jednou doslouží, ale věnujete čas pravidelné péči a údržbě s tím, že vám záleží na reprezentativním vzhledu i maximálním prodloužení životnosti vozu, keramická ochrana rozhodně stojí za zvážení.
Pro starší a méně zachovalé vozy se keramické vosky, jak jste asi správně vytušili, spíše nevyplatí. V takových případech bychom na vašem místě vybrali spíše přírodní či nějaké běžně dostupné vosky pro aplikaci svépomocí, které jsou cenově dostupné a jejich efektivita je na velmi dobré úrovni.
Čtenáře dále zajímá: Sněhové řetězy: Jak s nimi jezdit bezpečně a dodržet pravidla?