Free cookie consent management tool by TermsFeed

Začátek nového roku je skvělou příležitostí pro změny. Ten letošní provází kromě tradičních a samozřejmých osobních předsevzetí i nějaké novinky a změny v dopravě. Některé se týkají zvýšení bezpečnosti na silnicích, jiná upravují pravomoce obcí a policie a další řeší pravidla provozu. Pojďme se společně podívat, na co si nejen řidiči osobních aut musí nově dávat pozor.

Při předjíždění se držte dál

A začneme hned největší novinkou, které předcházely v minulosti velké debaty, budila divoké vášně a provázela ji také poměrně masivní kampaň s názvem Jeden a půl metru, jejíž hlavní tváří byl cyklista Roman Kreuziger. Ano, jak už asi správně tušíte, řeč je o novince v pravidlech při předjíždění cyklistů a povinném dodržování odstupu ve vzdálenosti alespoň 1,5 metru. Tato vzdálenost se rovná polovině jízdního pruhu a reprezentuje bezpečnou zónu, v rámci které by nemělo dojít k ohrožení cyklisty. Toto pravidlo platí na všech pozemních komunikacích. Drobná úprava pravidla v podobě zkrácení vzdálenosti minimálně na 1 metr se týká komunikací a úseků s maximální povolenou rychlostí 30 km/h. 

Nová pravidla také pro cyklisty

U cyklistů ještě chvilku zůstaneme. Od 1. ledna vešla v platnost výjimka pro milovníky bicyklů o povinnosti užívání pro ně vyhrazeného jízdního pruhy, cyklostesky a prostoru v křižovatce. Výjimka je platná za situace, kdy by mohla být ohrožena bezpečnost nebo plynulý provoz. Co to v praxi znamená? Pokud bude například na cyklostezce štěrk, spadané listí nebo jiná překážka zhoršující či znemožňující bezpečnou jízdu, můžete dočasně stezku opustit. 

Pokud nepatříte mezi vášnivé fanoušky cyklistiky, ale nebráníte se občasné projížďce s přáteli na tzv. beerbike neboli pivním kole, tak i na vás čekají změny. Rok 2022 s sebou přináší zákaz konzumace alkoholu a dalších omamných návykových látek během jízdy. Kromě toho můžete být na výzvu policisty i podrobeni povinné zkoušce, zda náhodou nejste pod vlivem drog či alkoholu. No, uvidíme, jestli si pivní kola dokáží udržet svou popularitu i bez zlatavého moku.

Zelená karta také digitálně

Digitální věk se konečně dostává i k nám. Volejte hurá. A klidně se tři dny radujte. Nově můžete, dle tvrzení Ministerstva financí, předložit při silniční kontrole zelenou kartu (neboli doklad o povinném ručení) nejen v klasické papírové podobě, ale dokonce i v té elektronické nahrané ve vašem mobilním telefonu. Zelená karta, kterou můžete mít bez obav vytištěnou i v černobílé podobě, nemá žádné ochranné známky a zákon konkrétně nestanovuje formu jejího předložení. 

Pokuty a změna pravomocí policie

Pokutu za špatné parkování vinou vlastní nepozornosti či prosté ignorace dopravních značek má na svém kontě zejména ve větších městech mnoho řidičů. Ať už se tak stane z jakéhokoliv důvodu, za obecně nejhorší prohřešek je považováno neoprávněné parkování na místech vyhrazených pro osoby se zdravotním postižením. Za to a také za zneužití kartičky parkovacího průkazu těchto osob vám nově hrozí nejen pokuta, ale také vás to bude stát 2 body v bodovém hodnocení řidičů

Malá změna také nastane i v pravomoci strážníků městské a obecní policie. Ti budou moci na místě a bez součinnosti Policie ČR vyřizovat přestupky související s neoprávněným využitím vyhrazeného jízdního pruhu. 

U strážníků městské policie ale nekončíme. Společně s nimi budou moci i ostatní policisté a příslušníci celní správy při silniční kontrole nově požadovat na místě úhradu nedoplatku pravomocné pokuty za dopravní přestupek udělené v minulosti. Částku budete moci uhradit v hotovosti i platební kartou. Pokud úhradu odmítnete, policista či celník je oprávněn vozidlu nasadit botičku, případně auto či motocykl odstavit a zabavit jeho registrační značku.

Vyšší rychlost pro IZS a parkování pro pečovatelskou službu

Od 1. 1. 2022 budou moci takříkajíc více šlápnout na plyn řidiči vozidel Integrovaného záchranného systému. Před novelou mohla vozidla IZS jezdit bez zapnutých majíků maximálně 80 km/h. Nyní se budou moci řídit stejnými limity jako auta do 3,5 tuny. Od této změny si zákonodárci slibují zrychlení návratu vozidel zpět na svou základnu a také rychlejší připravení jednotky do další akce.

Poskytování domácí péče a pečovatelské služby jsou dnes zcela běžnou záležitostí. Od letošního roku mohou speciálním označením svá auta označovat i někteří zdravotničtí pracovníci, kteří poskytují přesně tento typ péče. Toto označení, které mohli do této doby mít pouze lékaři v rámci návštěvní služby, umožní pracovníkům snadnější parkování.

Označení vozidla lékaře konajícího návštěvní službu

Zdroj: https://autobible.euro.cz/oznaceni-vozidla-lekare-konajiciho-navstevni-sluzbu/

Více zpoplatněných silnic pro kamiony

Vozidla nad 3,5 tuny a tedy hlavně řidiči kamionů si budou muset od poloviny roku připlatit na dalších úsecích silnic I. třídy. Celkem se jedná o dalších cca 380 kilometrů pozemních komunikací. Mezi nově zpoplatněné úseky patří i silnice z Jihlavy na Hatě nebo trasa Jihlava – Havlíčkův Brod, která je známá velkým vytížením.

Skupina C i pro traktory

Máte řidičské oprávnění skupiny C? Gratulujeme, od ledna 2022 můžete s klidným srdcem sednout i za volant traktoru, a to i v případě, že jste toto oprávnění získali v zahraničí. Tato novinka, která by měla částečně vyřešit nedostatek pracovníků v lesnictví a v odvětví zemědělství, ruší podmínku, kdy traktory mohli řídit pouze řidiči s oprávněním pro skupinu T. Získání této skupiny bylo komplikované zejména pro cizince, kteří v České republice neměli obvyklé bydliště. Takže problém vyřešen!

Toto byl souhrn nejdůležitějších a nejzajímavějších dopravních novinek pro rok 2022. Pokud by vás zajímal kompletní přehled, každoročně jej zveřejňuje Ministerstvo dopravy na svých webových stránkách.