Jakmile na laku svého čtyřkolého mazlíka spatříte nepravidelné rezavé tečky, neváhejte ani chvilku a jednejte. S největší pravděpodobností jde totiž o polétavou rez.
Nemusíte se sice děsit tak, jako by vám na dveřích „kvetlo“ místečko o velikosti tachometru. Jen tuhle záležitost nenechávejte vyhnít. Vyhnila by totiž doslova a do písmene. Drobné tečky nejsou jenom kosmetickou vadou, která vašemu oku zrovna nelahodí, nýbrž se může stát malérem klidně pro celé vaše auto.
Víte, že i vaše auto má póry?
Ano, takové póry, jaké má lidská pokožka. Ty, jak známo, mají tendence lapat nečistoty
a ucpávat se jimi. U laku na autě je to stejné, proto byste ho měli pravidelně zbavovat prachu, pylů, hmyzu a dalších drobotin, kvůli nimž může nepěkně degradovat. A ani pak to není jen záležitost krásy.
Co je polétavá rez a kde se bere?
Ke všem vyjmenovaným nečistotám přidejme ještě zmíněnou polétavou rez. Říká se jí taky vzdušná nebo atmosférická koroze, ale ať už ji pojmenujeme jakkoli, měli bychom s ní systematicky bojovat už od prvního setkání.
Polétavá rez je železitý prach, který se šíří vzduchem a který má původ nejčastěji na brzdových kotoučích – při brzdění se malé částečky železitého prachu dostávají od kotouče do vzduchu a často se nalepí právě na lak auta. Pokud ale hodně jezdíte po městě, můžete polétavou rez pochytat i od tramvají. Dalším „tvůrcem a šiřitelem“ jsou pak vlaky.
Polétavou rez nejčastěji najdete na blatnících, na kapotě, ale i na discích nebo skle – její částečky jsou totiž velice ostré. Proto na očistu pravidelně přizvěte nesmlouvavé čisticí prostředky.
Je to koroze, není to koroze?
Polétavá rez naštěstí není koroze v pravém slova smyslu, proto – jak už v úvodu článku padlo – není třeba kvůli ní extra panikařit. Jakmile ji ale jednou objevíte, dávejte si na její výskyt pozor. Neřešená polétavá rez může totiž v korozi snadno přejít. Stane se to, když budete tenhle specifický prach přehlížet. Ten pak pronikne do hloubi laku a je „vymalováno“.
Jak se zbavit polétavé rzi? Obyčejné mytí nestačí
Než se příště vydáte k myčce nebo zvolíte ruční mytí, pořiďte si speciální čisticí chemii, protože polétavou rez s největší pravděpodobností ničím jiným z laku nedostanete. Tu stačí na poškozené části auta nastříkat, nechat ji pár minut působit a pak ji rozetřít mokrou měkkou houbou. V posledním kroku všechno spláchněte.
Další možností je clay hmota s obsahem mikroabraziv, která z laku obrousí veškeré nečistoty. Ač připomíná plastelínu, při neopatrném zacházení s ní hrozí poškrábání laku. Proto k ní pořiďte a používejte i vhodný lubrikant, jenž zajistí hladký skluz hmoty po povrchu vozu.
Nevíte si s polétavou rzí rady nebo se bojíte, že svou péčí situaci ještě zhoršíte? Obraťte se na profesionály na detailing!